Svadobné tradície

Svadobné tradície – viete ako vznikli?

Niektoré svadobné tradície a povery sú tak zakorenené v našej kultúre, že nás ani nenapadne, aby sme pátrali po ich pôvode. Ale viete prečo nevesta hádže ponad hlavu svadobnú kyticu? Prečo by mali mladomanželia uschovať kúsok svadobnej torty, vo svojej mrazničke, po dobu jedného roka? A prečo by mal ženích vidieť svadobné šaty svojej nevesty až pred samotným obradom?

Za každou svadobnou tradíciou sa schováva príbeh. My sa pozrieme na 5 z nich.

Povera # 1: Ak ženích vidí nevestu v svadobných šatách skôr ako pred obradom, prináša to smolu.
Pôvod: V čase, keď boli dohodnuté manželstvá bežné, zasnúbený pár sa pred svadbou nesmel vidieť. Svadba symbolizovala obchodnú dohodu medzi dvoma rodinami. Otec nevesty si prial, aby si jeho dcéra vzala muža z bohatej rodiny (najlepšie vlastniacej pozemky). Zároveň sa obával, že v prípade, ak by ženích videl nevestu pred svadbou, a nebola by pre neho atraktívna, odvolal by svadbu a to by prinieslo hanbu neveste a jej rodine. Z tohoto dôvodu, sa stalo tradíciou, že nevesta a ženích sa mohli prvýkrát vidieť až počas svadobného obradu, takže ženích nemal príležitosť si to rozmyslieť. A závoj, ktorý patrí k výbave nevesty? Pôvodným zámerom rovnako bolo, aby ženích zistil, ako nevesta vyzerá až v poslednej možnej chvíli, keď už bolo neskoro vycúvať z transakcie.

Povera # 2: Nevesta musí mať niečo staré, niečo nové, niečo požičané a niečo modré (a striebornú mincu v topánke).
Pôvod: Táto starobylá tradícia pochádza z viktoriánskeho Anglicka a má priviesť neveste šťastie. „Niečo staré“ vyjadruje túžbu novomanželov udržať si spojenie so svojou rodinou po tom, čo vstúpia do manželského života. Jedna tradícia hovorí, že nevestiné „niečo staré“ má byť starý podväzok, ktorý neveste podaruje šťastne vydatá žena, aby novomanželke priniesol rovnako šťastné manželstvo. „Niečo nové“ vyjadruje, že pár vytvára nové spojenie, ktoré bude trvať naveky a v budúcnosti prinesie zdravie, šťastie a úspech. „Niečo požičané“ je príležitosťou pre priateľov alebo rodinu nevesty, aby jej požičali niečo výnimočné, ako prejav ich lásky. A nakoniec „niečo modré“ je symbolom vernosti a stálosti. Tento zvyk začal v starovekom Izraeli, kde modrá stuha vo vlasoch nevesty symbolizovala sľub vernosti svoju novomanželovi. Traduje sa, že „strieborná minca v topánke“ prinesie neveste život plný šťastia.

Pôvodné znenie riekanky:something old, something new, something borrowed and something blue (… and a silver sixpence in her shoe)

Povera # 3: Osoba, ktorá chytí kyticu alebo podväzok, po tom ako ich nevesta hodí ponad hlavu, bude ďalšia, ktorá sa vydá alebo ožení.
Pôvod: Príbeh tejto tradície nie je veľmi pekný. V stredoveku sa verilo, že vlastniť kúsok svadobných šiat prináša šťastie. Z tohto dôvodu, hneď po obrade, hordy svadobných hostí nasledovali novomanželský pár do ich svadobnej komnaty a snažili sa odtrhnúť si kúsok svadobných šiat priamo z nevesty. Po takomto „nájazde“ boli svadobné šaty často celkom roztrhané a zničené. Nevesty hľadali spôsob ako si zachovať svoje svadobné šaty a začali hádzať kytice, aby rozptýlili svadobných hostí, kým so ženíchom ušli. Keď sa nevesta a ženích bezpečne dostali do svadobnej komnaty, ženích pootvoril dvere a hodil nevestin podväzok na zástupy ľudí, ktorí čakali vonku, aby im oznámil, že sa chystá „spečatiť“ svadobný sľub.

Povera # 4: Nevesta a ženích si musia odložiť vrchnú vrstvu svadobnej torty a zjesť ju na prvé výročie svadby.
Pôvod: Hovorí sa, že „najprv prichádza láska, potom príde manželstvo a potom príde dieťa v kočíku“. Kedysi sa malo za to, že keď sa konala svadba, dieťa sa chystalo prísť krátko po nej. Preto svadba a krstiny boli často spojené do jednej oslavy. Rovnako sa spojili torty, ktoré boli napečené pre každú príležitosť. Prepychové, do detailov prepracované viacúrovňové svadobné torty sa stali trendom v 19. storočí a torty na krstiny odstavili na vedľajšiu koľaj. Keďže najvrchnejšia vrstva svadobnej torty takmer vždy ostala nezjedená, párom sa zdal krst dieťaťa ako perfektná príležitosť tortu dojesť. Páry mohli logicky odôvodniť potrebu troj úrovňovej svadobnej torty – spodná časť pre svadobnú hostinu, prostredná ako výslužka pre svadobných hostí a horná pre krstiny.

Povera # 5: Ženích musí preniesť svoju nevestu cez prah dverí nového domova, aby sa zabránil nešťastiu.
Pôvod: Táto tradícia má niekoľko pôvodov. V stredovekej Európe, bolo škandalózne, aby žena ukázala nadšenie zo straty nevinnosti. Tým, že ženích niesol nevestu na rukách, ukryla v jeho náručí, svoju nedočkavú túžbu po naplnení manželského sľubu. Západoeurópania, na druhej strane, verili, že nevesta, ktorá zakopne o prah svojho nového domova prinesie nešťastie do domu aj do manželstva. Preto, ak ženích niesol nevestu v náručí, bol to dobrý spôsob, ako zabrániť tomu, aby k takejto „nehode“ vôbec došlo. V starovekých kultúrach, bol prah domu považovaný za semenisko zlých duchov, ktoré číhali na dušu nevesty, ktorá bola obzvlášť zraniteľná, a to najmä prostredníctvom chodidiel. Tým, že ženích preniesol svoju nevestu dnu, zabezpečil, že jeho novomanželka nepriniesla zlých duchov do domácnosti.

 

Svadobné šaty nová kolekcia

 

Objednať na sa na skúšku svadobných šiat

 

Späť na blog

 

Svadobný salón WEDDING GALLERY Bratislava

Hľadáte svadobné šaty, ktoré majú zahalené ramená? Svadobné šaty 1810 sú tie pravé pre vás. V týchto svadobných šatách sa spája kombinácia jedinečnej čipky a ľahkej tylovej sukne. Rafinovaný čipkovaný chrbát s rozkošnými gombičkami a opasok z jemných perličiek, podčiarknú výnimočnosť svadobných šiat a ich nositeľky. Vo farebnej kombinácii IVORY/NUDE si svadobné šaty 1810 jednoducho musíte vyskúšať. Aj keď sú teraz farebné odtiene IVORY a NUDE na výslní, neznamená to, že v salóne nemáme množstvo snehovo-bielych šiat pre nevestičky, ktoré vždy snívali o tom, že sa raz budú vydávať v bielych svadobných šatách :). Stačí nás len navštíviť. Radi vám poradíme.